Rusiya Federasiyasına gələn və \ və ya tranzitlə keçən sərnişinlər üçün giriş qaydaları.
1. Rusiya Federasiyası vətəndaşları, onların ailə üzvləri və Rusiyada daimi yaşayan vətəndaşlar üçün tələblər:
- Rusiya Federasiyası vətəndaşları Rusiya Federasiyasına yola düşməzdən əvvəl Dövlət və bələdiyyə xidmətlərinin vahid portalında “Rusiya Federasiyasına gələn reyslərin qeydiyyatı” bölməsində elektron formada “Rusiya Federasiyasına gələn şəxslərin qeydiyyatı” anketini doldurmalıdırlar (aviabilet əldə edərkən, lakin reysə qeydiyyatdan gec olmayaraq). Anketə bütün lazımi məlumatlar daxil edildikdən sonra sərnişinin elektron poçtuna xüsusi QR-kod göndərilir. Həmin kod gəliş hava limanında sanitar-karantin nəzarətindən keçərkən “Rospotrebnadzor” orqanının əməkdaşına təqdim edilməlidir.
1. Əcnəbilər üçün tələblər.
• Sentyabrın 1-dən etibarən yalnız aşağıdakı keçidlərdən istifadə edərək "Путешевствую без COVID-19" mobil tətbiqini yükləyən sərnişinlər Rusiya Federasiyasına yerinə yetirilən uçuşlara buraxılacaq:
iPhone üçün:
https://apps.apple.com/app/id1541206996
Android smartfonları üçün:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nocovid19.su&hl=az&gl=US
Huawei smartfonları üçün: https://appgallery.huawei.com/#/app/C104343239
Tətbiqi smartfonunuza yüklədikdən sonra xarici pasportunuzu skan etməlisiniz.
Yalnız əvvəlcədən təsdiq edilmiş klinikalarda və ya laboratoriyalarda koronavirus infeksiyasına dair PCR-testdən keçmək lazımdır. Siyahı ilə bu səhifənin sonunda tanış ola bilərsiniz.
Klinikaların siyahısı, Azərbaycandan yola düşmə ölkəsi olaraq Rusiya Federasiyası seçildikdə smartfonunuzda “COVID-19-suz səyahət edirəm” (" Путешевствую без COVID-19") tətbiqində də mövcüd olacaqdır. Testdən keçərkən sərnişin Rusiyaya uçduğunu klinikaya mütləq bildirməli və xarici pasport təqdim etməlidir.
Testin nəticəsi haqqında məlumat QR-kod skan edildikdən sonra mobil tətbiqdə yaşıl QR-kod şəklində saxlanılacaq. Bu kodu qeydiyyat masasında, eləcə də Rusiyaya gəldiyiniz zaman sərhəd keçid məntəqələrində təqdim etməlisiniz.
Səyahət zamanı telefonunuzda texniki problemlər yarandığı halda, sərnişində PCR-testin kağız nüsxəsi olmalıdır.
Tətbiqin istifadəsi aşağıda qeyd edilən sərnişinlər üçün zəruri deyildir:
- Rusiya Federasiyasının vətəndaşları üçün
- Azərbaycan ərazisindən tranzitlə keçən sərnişinlər üçün (Rusiya Federasiyasına yerinə yetirilən bütün marşrut üzrə aviabiletlər və (və ya) minik talonları mövcüd olduqda) və ilkin yola düşmə ölkəsində keçmiş test mövcüd olduqda.
- smartfonları olmayan uşaqlar və ya böyük yaş qrupu kateqoriyasından olan sərnişinlər QR-kodun təsdiqini onlarla birgə səyahət edən digər sərnişinin smartfonundakı tətbiqdə təqdim edə bilərlər.
• Əcnəbilər Rusiya Federasiyası ərazisinə gəlməzdən əvvəl, Rusiya Federasiyası ərazisinə gələn şəxsin anketini (buradanyükləmək mümkündür) ingilis və ya rus dilində doldurmalıdırlar (hava gəmisində təqdim ediləcək, həmçinin əvvəlcədən çap edərək doldurmaq mümkündür). Anketdə Rusiya Federasiyası ərazisində qaldığı yerin ünvanının göstərildiyi xanalar mütləq qaydada doldurulmalıdır.
• Əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaq məqsədilə Rusiya Federasiyasına gələn əcnəbilər Rusiya Federasiyası ərazisinə gəldikləri tarixdən 14 təqvim günü müddətinə özünütəcrid tələblərinə riayət etməlidilər.
• tələbələr təhsil aldıqları universitet tərəfindən verilmiş yazılı təsdiqi təqdim etməlidilər. Təsdiq universitet tərəfindən Rusiya Federasiyasının Federal Təhlükəsizlik Xidmətinə təqdim edilməlidir.
1. Başqa ölkədən tranzit keçməklə Birləşmiş Krallıqdan Rusiya Federasiyasına gələn sərnişinlər Rusiya Federasiyası ərazisinə gəldikləri tarixdən 14 təqvim günü müddətinə özünütəcrid tələblərinə riayət etməlidilər.
Yuxarıda göstərilən tələblər əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən dəyişdirilə bilər. Uçuşunuzdan əvvəl ərazisindən yola düşdüyünüz və ya gəldiyiniz ölkənin aktual tələbləri barədə ən son məlumatları almaq üçün IATA Səyahət Mərkəzinin veb saytına diqqət yetirməniz xahiş edilir.

Правила въезда в Россию в период пандемии COVID-19
• Граждане Российской Федерации должны заполнить форму «Регистрация прибывающих в Российскую Федерацию» на Едином портале государственных и муниципальных услуг в электронном виде до вылета в Российскую Федерацию (при приобретении билета, но не позднее регистрации на рейс) в разделе «Регистрация прилетов в Российскую Федерацию». После внесения всех необходимых данных в форму на адрес электронной почты пассажира направляется специальный QR-код. Код необходимо предъявить сотруднику Роспотребнадзора при прохождении санитарно-карантинного контроля в аэропорту прилета.
1. Требования для иностранных граждан:
• С 1 сентября на рейсы в Российскую Федерацию будут допускаться только пассажиры, загрузившие себе мобильное приложение "Путешествую без COVID-19" по ссылкам:
Для iPhone: https://apps.apple.com/app/id1541206996
Для смартфонов Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nocovid19.su&hl=az&gl=US
Для смартфонов Huawei: https://appgallery.huawei.com/#/app/C104343239
После загрузки приложения на смартфон необходимо сканировать свой заграничный паспорт.
Пройти ПЦР-тестирование на коронавирусную инфекцию необходимо только в утвержденных клиниках или лабораториях. Со списком вы можете ознакомиться в конце этой страницы.
Список клиник также доступен в приложении "Путешествую без COVID-19" на смартфоне, при выборе страны вылета из Азербайджана в Россию. При прохождении тестирования пассажир обязательно должен уведомить клинику что он летит в Россию и предъявить заграничный паспорт.
Информация о результате тестирования после сканирования QR-кода будет храниться в виде зеленого QR-кода в мобильном приложении. Данный код будет необходимо предоставить на стойке регистрации, а также на пограничных пунктах по прибытию в Россию.
Пассажир должен иметь при себе также бумажную копию ПЦР-теста, на случай если возникнут технические проблемы с телефоном во время путешествия.
Использование приложения не является обязательным для:
- граждан Российской Федерации
- для пассажиров, путешествующих транзитом через Азербайджан (при наличии авиабилетов и (или) посадочных талонов по всему маршруту следования в Российскую Федерацию) и при наличии теста проведенного в стране первоначального вылет
- дети или пассажиры старшей возрастной категории, и не имеющие смартфонов, могут предоставить как подтверждение QR-кода в приложении на смартфоне другого пассажира, совместно путешествующего с ним.
• иностранные граждане до прибытия на территорию Российской Федерации должны заполнить анкету (скачать здесь) прибывающего в РФ на английском или русском языках (она будет предоставлена на борту воздушного судна, также можно предварительно распечатать и заполнить). В анкете обязательное заполнение графы с указанием адреса местонахождения на территории Российской Федерации.
• иностранные граждане, прибывающие в РФ в целях осуществления трудовой деятельности, должны выполнять требования по изоляции сроком на 14 календарных дней со дня прибытия на территорию Российской Федерации.
• студенты должны предоставить письменное разрешение, выданное их университетом. Разрешение должно быть представлено в Федеральную службу безопасности Российской Федерации со стороны университета.
1. Пассажиры, прибывающие в РФ из Великобритании транзитом через другую страну, должны выполнять требования по изоляции сроком на 14 календарных дней со дня прибытия на территорию Российской Федерации.
Вышеуказанные требования могут быть изменены без предварительного уведомления. Рекомендуем ознакомиться с информацией на сайте IATA Travel Centre перед полетом, чтобы узнать актуальные требования страны, из которой вы отправляетесь или в которую вы прибываете.