İyunun 10-dan etibarən Rusiya və Türkiyə vətəndaşları hava yolu ilə Azərbaycana müəyyən edilmiş şərtlərlə səfər edə biləcəklər ________________________________________
Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah epidemioloji vəziyyəti sabit olan bir sıra ölkələrin vətəndaşlarının ölkəmizin ərazisinə səfər edə bilməsi üçün xüsusi icazə tələbinin mərhələli şəkildə ləğv olunması barədə qərar qəbul edib.
Məlum olduğu kimi, koronavirus (COVID-19) pandemiyasının Azərbaycan Respublikasının ərazisində geniş yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə görülmüş tədbirlərdən biri xarici ölkə vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikası ərazisinə girişinin yalnız Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın xüsusi icazəsi əsasında verilməsidir.
Son bir ildən artıq müddət ərzində həyata keçirilmiş genişmiqyaslı tədbirlər, o cümlədən 2021-ci ilin yanvar ayından etibarən başlanmış uğurlu vaksinasiya proqramı nəticəsində Azərbaycanda epidemioloji vəziyyət müsbətə doğru inkişaf etmiş, xüsusi karantin rejimi çərçivəsində tətbiq olunmuş bir sıra məhdudiyyətlər aradan qaldırılmışdır.
Eyni zamanda, dünyanın bir sıra ölkələrində epidemioloji vəziyyət sabitləşir və ardıcıl vaksinasiya tədbirləri nəticəsində həmin ölkələrdə yoluxma sayları nəzarətdə saxlanılır.
Bununla əlaqədar, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah Azərbaycan kimi epidemioloji vəziyyəti sabit olan bir sıra ölkələrin vətəndaşlarının ölkəmizin ərazisinə səfər edə bilməsi üçün xüsusi icazə tələbinin mərhələli şəkildə ləğv olunması barədə qərar qəbul edib.
Belə ki, ilkin mərhələdə 10 iyun tarixindən etibarən epidemioloji vəziyyətdə müsbət dinamikanın müşahidə edildiyini nəzərə alaraq Rusiya Federasiyası və Türkiyə Respublikasının vətəndaşları hava yolu ilə Azərbaycan ərazisinə aşağıda müəyyən edilmiş şərtlərlə səfər edə biləcəklər:
- Yaşı 18-dən yuxarı olan sərnişinlərin tam vaksinasiya olunması və ya COVID-19 xəstəliyindən sağalması barədə müvafiq ölkənin verdiyi rəsmi sənədin (COVID pasport) və uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində COVID-19-a dair PCR testin neqativ nəticəsini təsdiq edən rəsmi sənədin təqdim olunması;
- 1 yaşdan 18 yaşadək olan sərnişinlərin uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində COVID-19-a dair PCR testin neqativ nəticəsini təsdiq edən rəsmi sənədin təqdim olunması.
Eyni zamanda, 10 iyundan başlayaraq Azərbaycana daxil olmaq üçün bütün 1 yaşdan yuxarı olan sərnişinlərin COVID-19-a dair PCR testin neqativ nəticəsini təsdiq edən rəsmi sənədin müddəti uçuşdan əvvəl 48 saatdan 72 saatadək artırılır. 1 yaşdan aşağı olan uşaqlar üçün COVID pasport və PCR test nəticələrinə dair sənədlər tələb olunmur.
Azərbaycan Respublikasına birbaşa uçuşlar icra edən bütün aviadaşıyıcılar yalnız müvafiq tələblərə cavab verən sərnişinləri qeydiyyata almalıdırlar. Azərbaycan ərazisinə daxil olarkən sərhəd nəzarətindən keçdikləri zaman tələblərə cavab verməyən sərnişinlər ölkə ərazisinə buraxılmır və aviadaşıyıcının hesabına həmin təyyarə ilə geri qaytarılır.
Yaxın gələcəkdə epidemioloji vəziyyət və əhalinin vaksinasiya səviyyəsi əsas götürülərək digər ölkələrin vətəndaşlarının də hava yolu ilə Azərbaycan Respublikasına girişinin bərpa edilməsi məsələsi baxılmaqdadır.

С 10 июня граждане России и Турции смогут прибывать в Азербайджан воздушным путем при соблюдении определенных условий ________________________________________
Оперативный штаб при Кабинете Министров принял решение о поэтапной отмене требования специального разрешения для посещения нашей страны для граждан ряда стран со стабильной эпидемиологической ситуацией.
Как известно, одной из мер, принятых в целях предотвращения широкого распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) на территории Азербайджанской Республики, является разрешение въезда для иностранных граждан на территорию Азербайджанской Республики только на основании специального разрешения Оперативного штаба при Кабинете Министров.
В результате широкомасштабных мер, осуществленных за период в течение более одного года, в том числе, успешного процесса вакцинации, начатого с января 2021 года, эпидемиологическая ситуация в Азербайджане развивается в положительной динамике, отменен ряд ограничений, применяемых в рамках особого карантинного режима.
В то же время, в ряде стран мира эпидемиологическая ситуация стабилизируется и в результате последовательных мер по вакцинации в этих странах число зараженных находится под контролем.
В связи с этим Оперативный штаб при Кабинете Министров Азербайджанской Республики принял решение о поэтапной отмене требования специального разрешения для посещения Азербайджана гражданами ряда стран со стабильной эпидемиологической ситуацией, как в Азербайджане.
На начальном этапе с 10 июня, учитывая положительную динамику в эпидемиологической ситуации, граждане Российской Федерации и Турецкой Республики смогут посетить территорию Азербайджана воздушным путем при соблюдении определенных условий:
- Пассажиры старше 18 лет должны предоставить официальный документ, выданный соответствующей страной о вакцинации или выздоровлении от COVID-19 (COVID-паспорт), и официальный документ, подтверждающего отрицательный результат ПЦР-теста на COVID-19, сданного не позже 72 часов до вылета;
- Для пассажиров в возрасте от 1-18 лет должен быть предоставлен официальный документ, подтверждающий отрицательный результат ПЦР-теста на COVID-19, сданного не позже 72 часов до вылета.
В то же время, начиная с 10 июня, максимальный срок официального документа, подтверждающего отрицательный результат ПЦР-теста на COVID-19, для всех пассажиров старше 1 года для въезда в Азербайджан, увеличивается с 48 до 72 часов до вылета. Для детей младше 1 года COVID-Паспорта и результаты ПЦР-тестов не требуются.
Все авиаперевозчики, осуществляющие прямые рейсы в Азербайджанскую Республику, должны регистрировать только тех пассажиров, которые отвечают соответствующим требованиям. Пассажиры, не отвечающие требованиям, не допускаются на территорию Азербайджана и будут возвращены за счет авиаперевозчика.
В ближайшее время, учитывая эпидемиологическую ситуацию и уровень вакцинации населения, рассматривается вопрос о возможности посещения Азербайджанской Республики воздушным путем и гражданами других стран.